یکی از سؤالاتی که معمولاً در بین فعالان فضای مجازی ، اطرافیان و در جوامعی که با اینترنت سر و کاردارند بارها می‌شنویم این هست که اصلاً چرا فیلترینگ وجود دارد؟ آیا فیلترینگ توهین به شعور مردم نیست؟ اصلاً مردم خودشان عاقل و بالغ هستند و می‌فهمند چه برایشان خوب و چه برایشان بد هست! مگر ما عقل و منطق نداریم که خودمان نریم سمت سایت‌های بد !

فیلترینگ سایت‌ها توهین به شعور کاربران!

فیلترینگ سایت‌ها توهین به شعور کاربران!

جالبه وقتی از یک مسئله اجتماعی صحبت می‌شود کسانی که قصد زدن موضوع اصلی رودارند به‌راحتی با بارش سؤالات انحرافی ذهن مخاطب رو از هدف اصلی دور می‌کنند اما در رابطه با طرح سؤالات فوق لازم می‌دانم به نکاتی اشاره‌کنم.

در ابتدا نکته قابل‌طرح می‌تواند این باشد که اصلاً با طرح چنین سؤالاتی که راجع به فیلترینگ مطرح شد می‌شود همه قانون‌های جهان را زیر سؤال برد ، چراکه بالاخره هر قانونی یک سری محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند و همیشه هم اجراکننده‌های قانون و آن‌کسانی که قانون برایشان وضع می‌شود شاید به‌راحتی نتوانند آن رو قبول کنند‌ اما قانون باید وضع شود تا نظم صورت بگیرد.

بحث امنیت در حوزه فضای مجازی و به‌عبارتی‌دیگر پاک‌سازی این نوع فضاها ازجمله دغدغه‌های مهمی هست که در اکثر کشورهای جهان موردتوجه ویژه قرار می‌گیرد اما بااین‌حال به گفته اکثر کارشناسان داخلی و بین‌المللی هیچ‌گاه نمی‌شود ادعا کرد که فضای اینترنت به‌طور کامل از مشکلات مبری شدنی است و در این میان شرکت‌های تجاری مختلف در دنیا تلاش می‌کنند تا هرروز شیوه‌ای نوین برای دسترسی به سایت‌های فیلتر شده ارائه کنند!

با اشاره مجدد به سؤالات فوق می‌توان تمام قوانین جهان و تمدن بشری را زیر سؤال برد ، زیرا همه آن‌ها محدودیت‌هایی را اعمال می‌کنند پس همه آن‌ها توهین به شعور مخاطبان خود کردند؟ به‌طور مثال مثلاً نهادی مثل شهرداری هم به شعور ما توهین می‌کند اگر بر روی فاضلاب درپوش می‌گذارد! یا همه مثال‌هایی که شما می‌توانید در این رابطه مطرح کنید مثل نخوردن مشروب ، نخوردن بعضی گوشت‌ها و …

ضمناً وقتی سؤال از این می‌شود که “مگر با بالغ و عاقل نیستیم” باید این نکته رو مدنظر داشته باشیم که طبق آمار رسمی کشور بیش از ۱۲ میلیون نفر کاربران اینترنت در ایران زیر ۱۸ سال سن دارند و هنوز به بلوغ کامل عقلی و جنسی نرسیده‌اند و در معرض انواع آلودگی‌ها و خطرات قرار دارند و نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند؟!

کمی انصاف باید داشت ، کافی هست فقط یک‌بار به چهره معصوم کودکان خانواده خودمان نگاه کنیم ، آیا درسته اینترنت بدون محدودیت رو همین‌طور در اختیار فرزندان کشورمان قرار بدیم؟

این‌ را هم بگوییم که وظیفه‌ی حاکمیت این است که فضای عمومی جامعه را سالم نگه دارد و به‌گونه‌ای برخورد کند که افراد اگر کاربران خواستند در فضایی سالم فعالیت کنند، با محتوای مجرمانه مواجه نشوند، به‌عبارت‌دیگر وظیفه حاکمیت این است که تا حد ممکن آلودگی‌های فضا را از بین ببرد، اما به‌هرحال خود کاربران هم باید هوشیار باشند تا به دام سایت‌های مجرمانه نیفتند.

البته در این زمینه باید به نکته بسیار مهمی هم اشاره کرد که بحث فرهنگی سازی هست ، موضوعی که خیلی کم راجع بهش صحبت شده و حتی اقدامات بسیار کمی تاکنون در این زمینه دیده‌ایم ، فرهنگ‌سازی هم نقشی بسیار مهمی دارد زیرا افراد باید بیش‌ازپیش توانمند شوند و یاد بگیرند تا خودشان انتخاب و اختیار خود را هدفمند مدیریت کنند. ان شاء الله که بتوانیم …

پس با یک حساب سرانگشتی به‌راحتی می‌توانیم متوجه این موضوع بشویم که فیلترینگ سایت‌ها نه‌تنها توهین به شعور کاربران اینترنت نیست بلکه امکانی هست برای امنیت در حضور یک‌یک ما در این فضای پر از آشوب …

نویسنده : سید علی انصاریان