“بسم الله الرحمن الرحیم”

احترام به بزرگان، پدران و مادران در امور اجتماعی و خانوادگی یکی از ارزش های جاودانه است، که انسان از مشورت های حکیمانه آنان بهره مند گردد، آن ها را برخود مقدّم بدارد و به خصوص در «نام گذاری فرزند» تا نام نیکویی انتخاب گردد.

امروزه بسیاری از زنان و مردان جوان بدون مشورت با بزرگان خانواده با شتاب زدگی وایده آل گرائی، نام هایی را انتخاب می کنند که هم باعث شرمندگی کودک و هم باعث بی اعتناعی خانواده است، و گاهی با انتخاب اسامی تقلیدی از غرب و شرق و بر خلاف شئون ملّی و اسلامی زیر سوال می روند.

وقتی امام حسن مجتبی (علیه السلام) متولّد شد، و قنداقه نورانی او را به دست امام علی (علیه السلام) دادند، حضرت زهرا (علیها السلام) خطاب به امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: ای امیرالمؤمنین (علیه السلام)، نامی نیکو برای فرزندم انتخاب کن.

احترام به بزرگان در نام گذاری فرزند

حضرت پاسخ داد: من از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) پیشی نمی گیرم، تا رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) چه تصمیمی بگیرد. پس کودک را در جامه زردی پیچاند و خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) رفت.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) پارچه زرد را دور افکند و کودک را در پارچه سفیدی قرار داد و پرسید: نامی برای کودک انتخاب کردید؟

امام علی (علیه السلام) فرمود: یا رسول اللَّه (صلی الله علیه وآله وسلم)! هرگز از شما سبقت نخواهم گرفت.

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) با مشورت حضرت جبرئیل، اوّلین فرزند امام علی (علیه السلام) را ، « حَسَنْ » نامید.

حال چه می شود که زنان و مردان جوان ما برای نام گذاری فرزند دچار شتاب زدگینشده، و از رأی و فکر و مشورت بزرگان خانواده استفاده کنند، و این ادب را از امام علی (علیه السلام) ، خود یاد گیرند؟

سند: امالی شیخ طوسی ص ۳۶۷ ، و جلاء العیون مجلسی.

“اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید