“بسم الله الرحمن الرحیم”

روزی حضرت علی علیه السلام مشاهده نمود زنی مشک آبی به دوش گرفته و می رود. مشک آب را از او گرفت و به مقصد رساند؛ ضمنا از وضع او پرسش نمود. زن گفت: علی بن ابی طالب، همسرم را به ماموریت فرستاد و او کشته شد و حال چندکودک یتیم برایم مانده و قدرت اداره زندگی آنان را ندارم. احتیاج وادارم کرده که برای مردم خدمتکاری کنم.

علی علیه السلام برگشت و آن شب را با ناراحتی گذراند. صبح زنبیل طعامی با خود برداشت و به طرف خانه زن روان شد. بین راه، کسانی از علی علیه السلام درخواست می کردند زنبیل را بدهید ما حمل کنیم. حضرت می فرمود:« روز قیامتاعمال مرا چه کسی به دوش می گیرد؟»

به خانه آن زن رسید و در زد. زن پرسید:« کیست؟» حضرت جواب دادند:« کسی که دیروز تو را کمک کرد و مشک آب را به خانه تو رساند، برای کودکانت طعامی آورده، در را باز کن! زن در را باز کرد و گفت: – خداوند از تو راضی شود و بین من و علی بن ابی طالب خودش حکم کند. حضرت وارد شد، به زن فرمود:« نان می پزی یا ازکودکانت نگهداری می کنی؟ زن گفت:« من در پختن نان تواناترم، شما کودکان مرانگهدار

کرامت حضرت علی (ع) به یتیمان

زن آرد را خمیر نمود. علی علیه السلام گوشتی را که همراه آورده بود کباب می کردو با خرما به دهان بچه ها می گذاشت. با مهر و محبت پدرانه ای لقمه بر دهان کودکان می گذاشت و هر بار می فرمود: فرزندم! علی را حلال کن! اگر در کار شماکوتاهی کرده است.

خمیر که حاضر شد، علی علیه السلام تنور را روشن کرد. در این حال، صورت خویش را به آتش تنور نزدیک می کرد و می فرمود:« ای علی! بچش طعم آتش را ! این جزای آن کسی است که از وضع یتیم ها و بیوه زنان بی خبر باشد.» اتفاقا زنی کهعلی علیه السلام را می شناخت به آن منزل وارد شد. به محض اینکه حضرت را دید، با عجله خود را به زن صاحب خانه رساند و گفت:« وای بر تو! این پیشوای مسلمین وزمامدار کشور، علی بن ابی طالب علیه السلام است.» زن که از گفتار خود شرمنده بود با شتاب زدگی گفت:« یا امیر المؤمنین! از شما خجالت می کشم، مرا ببخش!»

حضرت فرمود:« از اینکه در کار تو و کودکانت کوتاهی شده است، من از تو شرمنده ام

“اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”

مطالب مرتبط

یک دیدگاه برای “کرامت حضرت علی (ع) به یتیمان”

  1. سلام . خداقوت
    باتشکر از مطلب خوب شما.این مطلب در گلستان بلاگ منتشر شد.
    http://golestanblog.ir/%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B9-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86/
    منتظر مطالب بعدی شما هستیم.
    یاعلی. التماس دعا

پاسخی بگذارید