مجموعه نوشتارهای خدا شناسی در قرآن کریم توسط نویسنده و پژوهشگر خوب قرآنی جناب حاج علی اصغر زنگانه (مبین) از اساتید حوزه و دانشگاه ، به صورت سلسله وار و منظم در حال انتشار می باشد ، در این مجموعه سعی شده با بهره گیری از آیات شریف قرآن کریم ، بیان نکاتی پیرامون آن آیات و نتیجه گیری به صورت مختصر و مفید در مورد موضوع خداشناسی در قرآن کریم موارد خوب و کاملی را به صورت روان و ساده بیان کند. ان شاء الله مورد استفاده قرآن دوستان عزیز قرار بگیرد.

در این پست با عنوان خدا شناسی در قرآن کریم – شماره بیست و دو در خدمت شما خواهیم بود.

خدا شناسی در قرآن کریم – شماره بیست و دو

به نام خدا

سلام علیکم

بسم الله الرحمان الرحیم

 

قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ

ﺑﮕﻮ : ﺍﮔﺮ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻳﺪ ، ﭘﺲ ﻣﺮﺍ ﭘﻴﺮﻭﻯ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺧﺪﺍ ﻫﻢ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪﺍﺭﺩ ، ﻭ ﮔﻨﺎﻫﺎﻧﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻣﺮﺯﺩ ؛ ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺁﻣﺮﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ ﺍﺳﺖ .(۳۱)

قُلْ أَطِیعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْکَافِرِینَ

ﺑﮕﻮ : ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻭ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﻛﻨﻴﺪ . ﭘﺲ ﺍﮔﺮ ﺭﻭﻯ ﮔﺮﺩﺍﻧﻴﺪﻧﺪ [ ﺑﺪﺍﻧﻨﺪ ﻛﻪ ] ﻳﻘﻴﻨﺎ ﺧﺪﺍ ﻛﺎﻓﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺪﺍﺭﺩ .(۳۲)/ آل عمران ،ص ۵۴

★ چند نکته :

۱- خداشناسی و شناخت خدا باید آثار اعتقادی و اجتماعی داشته باشد و در قالب اطاعت از رسول خدا ، ولی امر و رهبران معصوم الهی خود را نشان دهد.

لذا میفرماید :

اگر مدعی حب و دوستی با خدا هستید ؛ پس بدون فوت وقت و بدون هیچ بهانه ای باید از من رسول الله تبعیت و اطاعت کنید( قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله…).

۲- توحید و خداشناسی و اطاعت پذیری از رسول و اولیاء الهی موجب مغفرت و بخشش گناهان می شود( …ویغفرلکم ذنوبکم …).

۳- ادعای ایمان به خدا ، محک و شاخصه عینی برای تشخیص و راستی آزمایی دارد و هر ادعایی برای دوستی با خدا و ایمان پذیرفته نیست.

این شاخصه برای تشخیص ،فقط اطاعت پذیری از رهبر الهی است و عدم پذیرش آن از بزرگترین دلایل بر کفر است .

کفری که مورد نفرت و عدم محبت و دوستی خدا است( قل اطیعوا الله والرسول فان تولوا فان الله لایحب الکافرین).

۴- نکته آخر اینکه در ابتدای هر دو آیه امده است 🙁 قل)

واین شاید بدان معنی باشد که توجه به این شاخصه و اطاعت پذیری از رسول خدا و رهبرالهی را باید آموزش داده و بیان کرد تا غفلت و اشتغالات بشر مانع تحقق توحید عملی او نگردد.

والسلام

( مبین)

جمعه ۹۵/۱۲/۱۳